آبدومینوپلاستی (جراحی زیبایی شکم)

ابدومینوپلاستی یا Tummy tuck  :

این روش جراحی در افرادی بکار می رود که علاوه بر افزایش ضخامت چربی جداره شکم ،دچار افتادگی شدید پوست شکم و ضعف عظلات دیواره شکم می باشند. بطور مثال در خانم هایی که بدنبال چند حاملگی دچار شلی پوست ،تجمع چربی در شکم هماره با شلی دیواره شکم و ترک های پوستی روی شکم شده اند این روش انتخاب اول جهت بازسازی اندام است . در ابدومینوپلاستی کلاسیک با ایجاد یک برش عرضی در زیر شکم ( در محلی که معمولا برش سزارین ایجاد می شود ) پوست و چربی از عظلات شکم جدا شده ، ناف همراه با پایه عروقی حفظ می شود ،شلی دیواره شکم با استفاده از بخیه های غیر قابل جذب سفت می شوند ،پوست و بافت چربی اضافه برداشته شده پوست بالای ناف به سمت پائین کشیده می شود . ناف از طریق برش جدیدی بر روی پوست بیرون آورده شده و به پوست بخیه می شود.

در روش دیگری که لیپو ابدومینوپلاستی نامیده می شود از لیپولیز و ابدومینوپلاستی به طور همزمان استفاده می شود. بدین صورت که ابتدا لیپولیز چربی کل شکم انجام  شده سپس قسمتی از پوست دیوراه شکم که دچار افتادگی است مانند آنچه که در ابدومینوپلاستی توضیح داده شد آزاد می شود ولی آزادسازی آن نسبت به ابدومینوپلاستی محدودتر بوده و ناف دست نخورده باقی می ماند.

 

سؤالات رایج در ابدومینوپلاستی :

 

1-    اسکار محل عمل چگونه است ؟

اسکار محل عمل در زیر شکم قرار دارد ( در محلی که معمولا برش برای سزارین انجام میشود ) این اسکار معمولا طولی بیشتر از برش سزارین دارد . در ماههای اول بعد از جراحی مختصر قرمزی و برآمده است اما معمولا 6 ماه تا یکسال بعد از جراحی کمرنگ شده و بصورت خط باریکی باقی می ماند . استفاده از پمادهای از بین برنده اسکار و لیزرهای پوستی می توانند در از بین بردن عمل اسکار کمک کند.

 

2-     دوران نقاهت در ابدومینوپلاستی به چه صورت است ؟

 بیمار باید به مدت 2 هفته به حالت خمیده راه رفته و از فعالیتهای سنگین اجتناب کند . درد بیمار بعد از 2 هفته به میزان قابل توجهی کاهش یافته و بیمار می تواند فعالیتهای روزمره خود را شروع کند. هر چند که به مدت 2 تا 3 ماه بایداز فعالیتهای سنگین اجتناب کند . پوشیدن گن یا شکم بندهای مخصوص به مدت 2 ماه لازم است .

 

3-    آیا بعد از عمل ابدومینوپلاستی فرد می تواند باردار شود؟

توصیه می شود خانم ها بعد از آخرین بارداری اقدام به این عمل نماید . زیرا بارداری مجدد باعث از بین رفتن نتایج عمل شده و از طرفی بیخیه های دیواره شکم ممکن است سزارین را سخت تر نماید.

 

 عوارض ابدومینوپلاستی چیست ؟

امروزه با پیشرفت علم  پزشکی و افزایش تجربه پزشکان این عمل با کمترین عوارض انجام می شود . اما بهر حال مانند هر عمل جراحی ممکن است با عوارضی روبرو شود. از جمله عفونت زخم ،تجمع مایع زیر پوست ( سروما )، نکروز و باز شدن زخم

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما